>>>zobacz zdjęcia

Każde dziecko prędzej czy później może znaleźć się w sytuacji wymagającej znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Może być to nawet stosunkowo niegroźna sytuacja, taka jak na przykład skaleczenie, czy stłuczenie podczas zabawy, krwotok z nosa lub wiele innych, mniej lub bardziej nieszczęśliwych zdarzeń. Ważne jest, aby najmłodsi wiedzieli jak zachować się, kiedy im samym, lub innym przydarzy się coś złego. Najważniejsze, to oczywiście nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji, grożących nieszczęśliwym wypadkiem. Dlatego też stworzyliśmy spektakl poświęcony zarówno nauce udzielania pierwszej pomocy, jak i profilaktyce tych wypadków, które najczęściej przytrafiają się dzieciom podczas zabawy.

Nasze przedstawienie opowiada o takich właśnie sytuacjach. Podstawowe poruszane w nim zagadnienia, poza promowaniem bezpiecznych miejsc do zabawy, to:

– opatrywanie zranień, skaleczeń, stłuczeń, drobnych oparzeń
– unieruchamianie złamań
– postępowanie w razie krwotoku z nosa
– postępowanie w razie pogryzienia przez zwierzęta domowe, ukąszenia przez owady, etc.

Wybrana przez nas problematyka dotyczy takich wypadków, którym często ulegają najmłodsi. Prawidłowe postępowanie pomaga uniknąć przykrych konsekwencji zaniedbań, wynikających nawet z tak drobnych urazów. Przewidujemy również zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi i procedurą poprawnego wzywania pomocy, tak, aby potrafiły poradzić sobie również w sytuacjach trudniejszych, wymagających interwencji służb ratownictwa.

Nasz przekaz jest dostosowany do możliwości dzieci, tak, aby uniknąć ich niepotrzebnego straszenia czy epatowania drastycznymi obrazami. Dlatego też głównym bohaterem jest Ryś Ryszard (znany już z innego spektaklu profilaktycznego pt. “Ryś Ryszard Chronicki, Który Dzieci Chronił.”) udzielający rad, zawsze spieszący z odpowiednią radą i pomocą. Aktor wcielający się w tę postać występuje w efektownym kostiumie, dzięki czemu jest bardzo dobrze odbierany przez dziecięcą widownię. W trakcie przedstawienia spotyka się on z wieloma bohaterami, znanymi już z pierwszej wersji widowiska, ale także na jego drodze pojawiają się osoby wcześniej nieznane (Pan Doktor Hilary, Pan Strażak Wincenty, etc.), które zapoznają dzieci ze specyfiką pracy służb ratownictwa. Dzięki takiej formie przekazu dzieci uczą się poprzez doskonałą zabawę (zwracamy uwagę na znakomite piosenki wykorzystywana w trakcie przedstawienia), przez co chętnie korzystają ze zdobytej wiedzy w życiu codziennym.

W ten sposób łączymy przyjemną zabawę z nauką, mając nadzieję, że dzięki przyswojeniu wiedzy z zakresu profilaktyki wypadków, najmłodsi rzadko będą musieli w praktyce wykorzystywać umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Zapraszamy!